WYROŚLIŚMY Z AGH

Historia sekcji piłki ręcznej na AGH sięga połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W samym Krakowie, szczypiorniak zakorzenił się jednak kilkanaście lat wcześniej, za sprawą drużyny Hutnika Kraków. Nowohucianie, w okresie swojej świetności, trzy lata z rzędu sięgali po tytuł Mistrza Polski (1979, 1980, 1981)

Początki bywały trudne. Sekcja miewała lepsze i gorsze momenty, przez lata skupiając się wyłącznie na sporcie akademickim. Potencjał zespołu nie był na tyle duży, aby myśleć o rywalizacji w rozgrywkach centralnych. Problemem było zbyt małe zainteresowanie piłką ręczną na poziomie uczelnianym. W mieście męski szczypiorniak kojarzył się ze wspomnianym Hutnikiem Kraków. Tradycje ostatnimi laty próbowały kontynuować, występujące w II lidze, kolejno: SDFP Kusy Kraków, Wanda Kraków oraz UKS Krakowiak ’85 Kraków. Niestety z przyczyn finansowych wszystkie wspomniane projekty rozpadły się, a zawodnicy znaleźli swoje miejsce w uczelnianych AZS-ach oraz klubach ościennych. Przez ostatnie 6 lat szczypiorniak na AGH zaczął rosnąć w siłę. Dowodem były coraz wyższe lokaty w Akademickich Mistrzostwach Polski oraz prym w krakowskiej lidze międzyuczelnianej (Akademickich MIstrzostwach Małopolski). Przełomem okazał się sezon 2017/2018 i Akademickie Mistrzostwo Polski w klasyfikacji uczelni technicznych oraz IV miejsce w klasyfikacji ogólnej AMP. Rywalizacja z najlepszymi rozbudziła apetyty, a wynik sportowy dał kartę przetargową w dyskusji nad próbą stworzenia zespołu walczącego także poza rozgrywkami akademickimi. Nie sposób również nie wspomnieć o osobie trenera Jerzego Garpiela, który zauważył w drużynie potencjał i dał impuls do działania, chcąc odbudować seniorską piłkę ręczną w Krakowie. Niesiony wspomnieniami o dawnych sukcesach Hutnika, z którym święcił triumfy jako zawodnik, objął stery zespołu AGH, od początku snując ambitne plany na przyszłość. Już w pierwszym sezonie, krakowski beniaminek napsuł sporo krwi ligowym wyjadaczom. Zajęcie trzeciego miejsca w tabeli, było jasnym sygnałem, że statek znajduje się na właściwym kursie. W sezonie 2019/2020 AGH dokonało kilku wzmocnień i wszystko wskazywało na to, że jest poważnym kandydatem do awansu. Drugie miejsce po rundzie zasadniczej dawało dobrą pozycję wyjściową do walki w grupie mistrzowskiej. Niestety po rozegraniu dwóch meczów decydującej fazy, w związku z wybuchem pandemii koronawirusa, rozgrywki zostały przedwcześnie zakończone, a zespół sklasyfikowano na czwartym miejscu. Co ma wisieć, nie utonie. Trzon drużyny na sezon 2020/2021 pozostał bez zmian, w stosunku do roku poprzedniego, a zebrane doświadczenie oraz zgranie było dodatkowym atutem AGH. Przed drużyną postawiono jasny cel – awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Choć otwarcie sezonu okazało się lekkim falstartem, to przegrany mecz z ASPR Zawadzkie był jak się później okazało jedynym, w którym akademicy musieli uznać wyższość rywala. Od października 2020 roku, kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa, nie pozostawiając rywalom złudzeń i zapewniając sobie mistrzostwo drugiej ligi na dwie kolejki przed końcem rozgrywek sezonu 2020/2021. Do połowy czerwca 2022, był to największy sukces, w ponad dwudziestoletniej historii sekcji szczypiorniaka na AGH, zaraz po brązowym medalu Akademickich Mistrzostw Polski 2019/2020. Po 40 latach od ostatniego mistrzostwa Polski Hutnika Kraków, krakowska piłka ręczna wróciła do 1 ligi. Trzy lata po brązowym medalu, AGH ponownie wróciło na finały AMP do Katowic, przemykając przez turniej półfinałowy w Opolu z kompletem zwycięstw. Mając na uwadze potencjał zespołu, w głowach zawodników oraz sztabu szkoleniowego od pierwszego dnia kiełkowała myśl aby nawiązać do największego jak dotąd sukcesu z 2020 roku. Po pewnym wyjściu z grupy plan stawał się coraz bardziej realny, a koncertowa gra zaprowadziła AGH do samego „finału finałów”. W meczu o złoto AGH pokonało AWF Wrocław, pierwszy raz w historii sięgając po tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Konsekwentne i cierpliwe budowanie zespołu przyniosło efekty, a tytuł potwierdził słuszność drogi oraz jakość szkolenia młodych pokoleń na AGH.