Ze wszystkich rzeczy nieważnych AMPy są najważniejsze

Druga liga finiszuje, a już od czwartku otwiera się dla nas kolejny front walki. Choć przez wiele profesjonalnych sekcji traktowany tylko jako dodatek do rozgrywek centralnych to nie mniej ważny, przynoszący splendor Uczelniom, bijącym się o miano najlepszego studenckiego ośrodka sportu. Jak co roku „AZSiacy” z całego kraju spotykają się w walce o Akademickie Mistrzostwo Polski. Od czwartku w Opolu rozegramy strefowy Półfinał C Akademickich Mistrzostw Polski w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

[1] Mistrzostwa wystartowały w 1961 roku, a ich początkowa nazwa to Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych. W pierwszej edycji  rywalizowało 8 uniwersytetów, 10 politechnik, 10 akademii medycznych i 4 wyższe szkoły pedagogiczne, w czterech dyscyplinach sportu: siatkówce, koszykówce, lekkoatletyce, piłce ręcznej. Po dziesięciu latach w VI Mistrzostwach w roku 1971 udział wzięło znacznie więcej uczelni: 12 wyższych szkół nauczycielskich i pedagogicznych, 11 wyższych szkół inżynieryjnych i wyższych szkół morskich oraz 10 akademii medycznych, 5 wyższych szkół ekonomicznych, 7 wyższych szkół rolniczych, 10 politechnik, 10 uniwersytetów, 6 wyższych szkół wychowania fizycznego, 6 wyższych szkół artystycznych. Rywalizowano dodatkowo w gimnastyce artystycznej, narciarstwie oraz strzelectwie. W tych mistrzostwach po raz pierwszy wprowadzono ocenę organizacji. XXIII Mistrzostwa w latach 2004-2006 zakończyły po 46 latach rozgrywki według systemu w typach szkół wyższych. Warto zauważyć, że na koniec cyklu w rywalizacji Wyższych Szkół Niepublicznych wystartowało 106 uczelni w 40 dyscyplinach. W roku obchodów stulecia AZS (2008/2009) cały cykl rozgrywek przyjął nową nazwę. Dawna, klasyczna – Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych – została zastąpiona przez Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP). Pod tym właśnie szyldem największe ogólnopolskie rozgrywki akademickie weszły w nowe stulecie organizacji. [1] Dla nas droga do AMP zawsze rozpoczyna się od walki w Akademickich Mistrzostwach Małopolski, w których od kilku lat nie mamy sobie równych, zajmując pierwsze miejsce. Z Krakowa nad Odrę pojadą także drużyny Politechniki Krakowskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uniwersytet Ekonomiczny ma już zapewniony awans do finałów, jako organizator. Z Opolem wiążą się nasze najlepsze sportowe wspomnienia. Rok temu podczas rozgrywanych tam finałów, osiągnęliśmy najlepszy wynik w historii uczelnianej sekcji piłki ręcznej – 4 miejsce w generalce oraz 1 miejsce w klasyfikacji uczelni technicznych. Zeszłoroczny sukces dał nam impuls do działania oraz kartę przetargową w dyskusji nad próbą stworzenia zespołu walczącego także poza rozgrywkami akademickimi. AMPy to  niepowtarzalna okazja do sprawdzenia się i sprawienia niespodzianki, w rywalizacji z zespołami mającymi często w składzie zawodników najwyższych ligowych pólek. Na Śląsk nie jedziemy więc przespacerować się po opolskim rynku. Z naszej strefy z dwunastki zgłoszonych ekip, do finałów w Krakowie awansuje tylko 5 najlepszych drużyn. Szczególnie ważne będą mecze grupowe i dobre wejście w turniej. Jakiekolwiek potknięcie w początkowej fazie zmniejsza szansę na grę o najwyższe cele. Miejmy nadzieje, że ogranie oraz doświadczenie zdobyte w czasie gry i treningów w całym drugoligowym sezonie zaowocuje dobrą grą na opolskich parkietach. Wszystkie wyniki, zdjęcia oraz relację z Półfinału, można śledzić na profilu Facebook organizatora. Śledźcie nasze media społecznościowe, na pewno znajdziecie tam wiele turniejowych ciekawostek. Zamieszczamy także szczegółowy harmonogram, dla kibiców chcących zobaczyć nas w akcji na żywo z trybun.

Torby już spakowane, czekaliśmy cały sezon. Przecież ze wszystkich rzeczy nieważnych, AMPy są dla nas najważniejsze…

[1] ampy.pl/informacje/historia